Зимскиот распуст продолжен заради подобро функционирање на училиштата, истакна Шаќири

Заради подобро функционирање на училиштата е одложен почетокот на второто полугодие од учебната година, на 23-ти наместо на 18 јануари,

Прочитај повеќе

Антикризните мерките на Владата препознаени од компаниите, расте бројот на корисници на субвенционирана струја

Се повеќе компании, училишта и водостопански компании влегуваат во системот на ЕСМ Продажба, кои ќе добиваат субвенционирана цена на струјата,

Прочитај повеќе

ЕСМ: Училиштата и водостопанствата до 20 декември можат да се пријават за субвенционирана струја

Од вкупно регистрирани 474 јавни основни и средни училишта во државата, за снабдување со субвенционирана електрична енергија преку „ЕСМ продажба“

Прочитај повеќе

Алиу: Врската помеѓу компаниите и училиштата игра голема улога во развојот на индустријата

Инвестирањето во образованието е приоритет на секоја држава. Државите кои не преземаат смели и радикални чекори во областа на едукација

Прочитај повеќе

Училиштата на регулиран пазар, струја за јавните здравствени установи преку ЕСМ продажба

Економско-енергетскиот совет на Владата вечерва одлучи на регулиран пазар да бидат и основните и средните училишта на територијата на цела

Прочитај повеќе

Неделков: Штрајкот продолжува без понуда за зголемување на платите, МТСП ги заплашува вработените во градинките

Штрајкот во образованието продолжува и во наредните денови, а продолжуваат и преговорите на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура

Прочитај повеќе

ВИДЕО| Лазороски: Одзивот на штрајкот денеска е уште поголем – Благодарност до родителите за нивната поддршка

Го посетивме и училиштето „Христијан Тодоровски – Карпош“, каде направивме кусо интервју со Претседателот на Регионалниот одбор на СОНК, Карпош,

Прочитај повеќе

„Вложуваме во изградба на училишта и спортски сали. Силна поддршка сме за образованието“

Подобрување на условите во кои учениците се школуваат е еден од трите предуслови за квалитетно образование и затоа Министерството за

Прочитај повеќе

Снопче: Платите за основните училишта во Гостивар се пуштени, да не се прави политички маркетинг

Вработените во основните училишта во Гостивар ќе ги добијат платите за ноември најдоцна во понеделник, рече Аслијан Снопче од Општина

Прочитај повеќе

Њујорк од денес ќе ги отпушта вработените во училиштата што не се вакцинирани

Сите што денес нема да приложат доказ за вакцинирање ќе бидат пуштени на неплатено отсуство ВАШИНГТОН — Одделот за образование

Прочитај повеќе