ЕЛЕКТРОЛУКС ГО „ГАСИ“ ПРОИЗВОДСТВОТО ВО УНГАРИЈА, ВО ГОЛЕМА ЗАГУБА Е: Без работа ќе останат 650 вработени

Шведскиот производител на апарати за домаќинство Електролукс одлучи да го затвори производството во унгарската фабрика Нирегихаза на почетокот на 2024

Прочитај повеќе

Фабриката за електрични коли во Тетово и по пет месеци остана на камен-темелник

Иако беше планирано да почне да се гради во рок од два месеца по поставувањето на камен-темелникот во август, најавената

Прочитај повеќе

Левица: Единствената работничка фабрика пример за добро управување

Во време на општа кризна состојба, наспроти дивеењето на капиталистичкиот модел, во Република Македонија имаме вистински пример на работничка самоорганизација

Прочитај повеќе

ЕДИНСТВЕНАТА ФАБРИКА ВО ЗЕМЈАВА ВО КОЈА РАКОВОДАТ РАБОТНИЦИТЕ ВЛЕГУВА ВО НОВАТА ГОДИНА СО ДОБИВКА И ЗГОЛЕМЕНИ ПЛАТИ

Од почетокот на 2022 приватната конфекција „Вабо“ е во рацете на работниците, па тие се оставени да стопанисуваат со фабриката,

Прочитај повеќе

„Нестле“ ќе отвори нова фабрика во Украина, ќе вработи 1.500 луѓе

Швајцарскиот прехранбен концерн „Нестле“ најави вложување 40 милиони швајцарски франци во отворање на нов производен погон во западна Украина. „Нестле“

Прочитај повеќе

„УТРЕ НЕ ДОАЃАЈТЕ НА РАБОТА“ СМС ПОРАКА ЗА 2.700 РАБОТНИЦИ: Фабрика за мебел ги отпушти преку ноќ

Компанијата за мебел United Furniture Industries  со седиште во Мисисипи, која стана еден од најголемите производители на мебел во земјата,

Прочитај повеќе

Дваесет илјади вработени ја напуштиле фабриката за „ајфон“ во кинескиот град Џенгџу

Повеќе од 20 илјади работници, повеќето од нив нововработени кои сè уште не работеле во производната линија, ја напуштиле фабриката

Прочитај повеќе

Германски „Киел“ инвестира во фабрика во Тетово

Германската компанија „Киел” ќе гради производствен капацитет во технолошко-индустриската развојна зона Тетово. Инвестицијата се проценува на 9,2 милиони евра. На

Прочитај повеќе

Отворена првата „Фабрика за учење“ на Машинскиот Факултет – Скопје

Во рамките на активностите на проектот „Learn4SMEs – Learning Factory for Improving Digital Competitiveness and Industry 4.0 Readiness of SMEs

Прочитај повеќе

Која фабрика побрзо ќе биде оперативна- во Тетово или Ловеч?

Во Тетово инвестиција од 130 милиони евра и планирани 900 работни места, во бугарскиот град Ловеч инвестиција од 140 милиони

Прочитај повеќе