- Advertisement -

archiveфирми

ЕкономијаПравда

За прв пат заеднички настап на фирмите од регионот

Претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија и копретседател на Коморскиот инвестициски форум Бранко Азески во придружба на потпретседателката на...
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Бизнисот предупредува: Новите мерки ќе придонесат фирмите да затворат, а работниците да останат на улица

Згаснување на фирми и вработени на улица. Според Сојузот на стопански комори ова може да биде епилог од предлогот на...
ЕкономијаНовостиСветСветот на работникот

Јапонија: Бројот на банкротирани фирми поради анти-ковид мерките се зголеми за 49 отсто

Ефектот на Ковид-19 врз бизнисите во Јапонија предизвика огромен број банкроти од почетокот на воведувањето на анти-епидемиските мерки. Во август,...
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Од почетокот на ковид-кризата без работа 50.000 лица, 5.000 фирми пропаднале за 6 месеци

50.000 лица од почеток на ковид-кризата останале без работа. Според податоците на Агенцијата за вработување бројот на невработени лица во...
ЕкономијаНовостиСветСветот на работникот

Се промениле улогите: Сега фирмите бараат работници, а работниците избираат што ќе работат

Како што пандемијата не стивнува, така се повеќе Американци ги напуштаат своите работни места. Менувањето на работните места е на...
1 2 3 7
Page 1 of 7