ССК: Франција го отвора европскиот пат за македонската винска индустрија

Потпретседателот на Сојузот на стопански комори за надворешни односи и претседател на Туристичко-угостителската комора Аркан Керим реализира посета на познатиот

Прочитај повеќе

Возовите во Франција стојат, кондуктерите стапија во божиќен штрајк

Околу 200.000 патници во Франција се обидуваа да го спасат претстојниот божиќен викенд во средата, откако поаѓањата на возовите беа

Прочитај повеќе

Минималната плата во Франција ќе се зголеми за 1,8 отсто- достигнувајќи 1.353 евра

Инфлацијата во Франција поттикна ново зголемување на минималната плата, која, автоматски, ќе се зголеми за 1,81 отсто во јануари, соопшти

Прочитај повеќе

Макрон го одложил претставувањето на пензиските реформи

Францускиот претседател Емануел Макрон рекол дека неговата влада го одложува претставувањето на пензиските реформи кое било предвидено за оваа недела

Прочитај повеќе

Масовен генерален штрајк во Франција – се прикучиле и работниците од нуклеарните електрани

Француските синдикати денеска стартувале со национален штрајк барајќи поголеми плати во ек на најголемата инфлација во последните декади. За претседателот

Прочитај повеќе

Откажани 1,000 летови поради штрајкот на контролорите на летови

Повеќе од 1.000 летови се откажани денес, во пресрет на штрајкот на француската контрола на летање во петокот, поништувајќи ги

Прочитај повеќе

На Тиндер можете да најдете сродна душа, а од сега и сезонска работа

Најпознатата апликација за запознавање Тиндер од сега нуди и можност за пронаоѓање на сезонска работа. Засега оваа опција е достапна

Прочитај повеќе

Француските здравствени работници незадоволни, бараат повисоки плати и повеќе вработени

На само неколку дена пред парламентарните избори во Франција, здравствените работници денеска протестираа низ градовите низ земјата барајќи повисоки плати

Прочитај повеќе

Жителите на Париз излегоа на улиците, пожари и борби при прославата на 1 мај

Десетици демонстранти се приведени, а неколкумина се повредени во немирите на првомајските протести во Франција против политиката на новоизбраниот претседател

Прочитај повеќе

Остварена средба помеѓу Гласен Текстилец и заменичката амбасадорка на Франција

Денес беше одржана средба меѓу заменичката амбасадорка при Амбасадата на Франција г-а Emmanuelle Gаrdille и аташе за соработка при Француската

Прочитај повеќе