Поголемите хотели во Охрид и Струга ставија клуч на врата: Не им се исплати да работат надвор од сезона

Поголемите хотелски капацитети на охридско-струшкото крајбрежје се затворени. Дел од вработените во туристичкиот сектор користат годишен одмор, а останатите седат

Прочитај повеќе

За уживање на плажи плаќаат 15,000 долари, еве како да се пријавите

Hotels.com сака да вработи Ретро Бич мотелиер, чија работа ќе биде да посети неколку ретро мотели на плажите во Соединетите

Прочитај повеќе

Најлуксузните хотели низ Европа останаа без персонал

Најголемите европски синџири на хотели вработуваат работници без искуство, па дури и резиме, откако директорите признаа дека поради недоволно платениот

Прочитај повеќе

Луксузните хотели во Хрватска ќе се потипираат на македонска работна сила

Во следната зимска туристичка сезона, JLH Group планира да ги отвори сите свои хотели во Дубровник и да вработи речиси

Прочитај повеќе

Хотелите празни за Новогодишните празници

И покрај тоа што во хотелите во Охрид и Струга годинава нема забрана за организирање на новогодишни пречеци, сепак интересот

Прочитај повеќе

Мејлови со закани за бомба во најмалку десет хотели во Солун

Преку мејлови, во најмалку десет хотели во Солун вчера биле испратени закани дека се поставени бомби, а полицијата превентивно ги

Прочитај повеќе

(ИНТЕРВЈУ) Кога ние ќе побараме сезонски работници, сите сакаат работа за преку цела година

Ексклузивно интервју на порталот Работник со Претседателот на Хотелската асоцијација на Македонија – ХОТАМ Крсте Блажевски, во кое тој зборува

Прочитај повеќе

Хотелите се пријавија, на ред се граѓаните за ваучер од 200 евра за летен одмор

Заврши јавниот повик за хотелите и туристичките агенции кои претстојнава сезона ќе бидат опфатени во помошта на Владата за справување

Прочитај повеќе

Годинава само 1.250 граѓани ќе летуваат на државна сметка по стари цени

Државата годинава ќе додели само 1.250 ваучери за туризам. Оваа бројка е многу помала од лани кога беа доделени 100

Прочитај повеќе

ХОТАМ: Овој период нема интерес за хотелско сместување

Воопшто нема интерес за хотелско сместување овој период. Хотелиерите исплаќаат плати, а вработените не одат на работа. Нема ниту некој

Прочитај повеќе