archiveХрватска

ПравдаСветот на работникот

Расте бројот на странски работници во Хрватска: Дури 500 Непалци работат на хрватските градилишта

Поради се поголемиот недостаток на работна сила, домашните, па дури и странските работодавачи во Хрватска се почесто посегаат за странски...
СветСветот на работникотСиндикат

Продолжуваат преговорите на просветните синдикати и Владата, но продолжува и штрајкот

Денеска продолжија преговорите помеѓу хрватската Влада и синдикатите на вработените во просветата, но се продолжува и штрајкот кој трае веќе...
ПравдаСветСветот на работникотСиндикат

Хрватска: Идната година ќе работат 82 илјади странски работници, синдикатите се плашат од кочење на растот на платите

Во Хрватска следната година ќе работат 82 илјади странски работници, пишува денеска Вечерни лист, проблематизирајќи дали странците ќе го закочат...
1 2 3 10
Page 1 of 10