По ценовниот шок, Ковачевски НЕ ОЧЕКУВА ЦЕНОВЕН ШОК

Премиерот Димитар Ковачевски денеска соопшти дека и оваа година ќе продолжат субвенциите за справување со економската и енергетската криза за

Прочитај повеќе

Андонов: Нема ценовен шок, нема рестрикции, има парно греење

Денеска во Медија центарот на Владата на Република Северна Македонија се одржа прес-конференција на којашто портпаролите на Владата, Душко Арсовски

Прочитај повеќе

Што содржи предлогот на Европската комисија за ублажување на ценовниот шок?

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен попладнево ги презентираше предлозите за олеснување на ценовниот шок врз граѓаните, јави

Прочитај повеќе

ВИДЕО|Јавниот сектор да работи од 9 до 3, за да се заштеди електрична енергија, велат од КСС

Бобан Илијевски Јавниот сектор да работи од 9 до 3 часот, односно да завршува два часа порано, е мерката којашто

Прочитај повеќе

Бизнис секторот со предлози за ублажување на ценовниот шок, Владата најавува таргетирани мерки

По зголемувањето на цените на храната и горивата во изминатите два дена и најавите на Владата и опозицијата за нови

Прочитај повеќе

„Нов ценовен шок, поскапуваат основните прехранбени продукти затоа што владата не ги продолжи мерките“

Од денес граѓаните се соочуваат со нов ценовен шок. Од денес цените на производите на основните прехранбени продукти се поскапи

Прочитај повеќе

СДСМ: Со 400 милиони евра директна поддршка, Владата го амортизираше ценовниот шок во криза

„Во време на криза, Владата предводена од СДСМ презеде навремени и ефикасни мерки за заштита на животниот стандард и помош

Прочитај повеќе

Битиќи: Со 400 милиони евра го амортизиравме ценовниот шок

Храбро стоиме пред отворена борба на два фронта Како одминува оваа 2022 година станува се појасно дека оваа Влада, во

Прочитај повеќе

Влада: Спречуваме ценовен шок на енергенсите со мерките за намалено ДДВ и акцизи

Во услови на светска криза и нарушувања на пазарот на храна и енергенски, донесовме сет од 26 мерки за заштита

Прочитај повеќе

Владата спречува ценовен шок на основната храна, 0% ДДВ за основните производи

Приоритет на институциите предводени од СДСМ во време на глобална економска и енергетска криза е заштита на стандардот на граѓаните

Прочитај повеќе