Новите ковид мерки ги испразнија трговските центри, прометот намален за 40 проценти

Новите КОВИД мерки целосно ќе го ослабнат бизнис секторот, реагираат трговците. Тие максимално ги поддржуваат напорите на институциите да се

Прочитај повеќе

Хотелите во рамките на скијачките центри ќе продолжат да работат согласно протоколите

До порталот Работник денеска стигнаа реакции од страна на вработени во хотелите на Попова Шапка кои стравуваа дека поради тоа

Прочитај повеќе

Неработна недела за дел од вработените во маркетите и трговските центри

Вработените кои се дел од големото семејство на маркетите Кит-Го, Тера и Супер Кит-Го низ Македонија ќе имаат еден ден

Прочитај повеќе

Трговските центри Скопје Сити Мол, Рамстор Мол и Капитол Мол со скратено работно време

Трговските центри Скопје Сити Мол, Рамстор Мол и Капитол Mол од денеска ќе работат со скратено работно време од 11

Прочитај повеќе

Мизрахи: Ќе направам се што е во моја моќ за вработените во социјалните центри добијат подобри услови за работа

Министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи денеска беше на работна посета во Центрите за социјална работа во Тетово

Прочитај повеќе

МТСП доби признание од Црвен крст за посебен придонес и соработка во развој на социјалните услуги

Црвениот крст на Република Северна Македонија денеска додели посебно признание за партнерска соработка на Министерството за труд и социјална политика.

Прочитај повеќе

Вклучување на децата со попреченост во развојот: Интервју со Јасмина Трошанска – Специјален едукатор и рехабилитатор

Со Предлог Законот за Основно образование се предвидува децата со попреченост во развојот да се инклузираат во редовните паралелки. Специјалниот

Прочитај повеќе