Шпанија: На производителите на цигари ќе им се наплати за отстранување на отпушоците

Според новите еколошки прописи во Шпанија, производителите на цигари ќе бидат принудени да ја платат сметката за отстранување на милиони

Прочитај повеќе

Зошто добрата вест за намалувањето на пушењето е лоша вест за противниците на пушењето?

Од активистички и државни организации и институции кои се борат за благородни цели како што се здравјето на луѓето, животните

Прочитај повеќе

Нови акцизи – Кутија цигари во ЕУ ќе чини над 500 денари!

Европската Унија одлучи да ѝ зададе нов даночен удар на тутунската индустрија преку предлог за зголемување на најниската можна акциза.

Прочитај повеќе

Повеќе брендови на цигари поскапуваат за 10 денари од полноќ!

Повеќе брендови на цигари од вечерва на полноќ поскапуваат за 10 денари. Претходно поскапеа и други видови на цигари. Од

Прочитај повеќе

И цигарите поскапуваат!

Се очекува да поскапат цигарите на домашниот пазар најверојатно уште од почетокот на следниот месец. Според неофицијалните информации од тутунската индустрија, цената

Прочитај повеќе

Истепал вработен во трафика и украл цигари!!

На 29.05.2021 во 20.30 часот во Кичево, полициски службеници од Полициската станица Кичево го лишиле од слобода Б.С.(43) затоа што

Прочитај повеќе

Поскапеа цигарите „жаде“, „лаки страјк“ и „ротманс“

Дел од цигарите во продавниците поскапеа од 5 до 10 денари. Така цигарите „жаде“ и „лаки страјк“ од 95 денари

Прочитај повеќе

Обвинети за искористување на детски труд: Производителите на цигари се соочуваат со тужби

Индустријата за цигари според тврдењата на адвокатската фирма е структуирана на тој начин да на мултинационалните компании им даде привид

Прочитај повеќе

Со новиот закон ќе поскапуваат цигарите

Поради новиот Закон за тутун во наредниот период сите пакувања ќе мораат да содржат по 20 цигари, со што досегашните

Прочитај повеќе