Тренчевска: Унапредувањето на човековите права, еднаквост и борба против секаков вид на насилство е наш приоритет и одговорност

Министерката за труд и социјaлна политика, Jованка Тренчевска денеска имаше воведно обраќање на тркалезната маса на тема „Заедно до брзо

Прочитај повеќе

СПМ го честита Меѓународниот ден на човековите права

Човековите права не се филозофија, не се можности и не се привилегија. Заштитата на човековите права е ОБВРСКА, НЕ Е

Прочитај повеќе

Работниците гинат, стадионите блескаат, фудбалот пристигнува

Една година пред почетокот на Светското првенство во фудбал во Катар на критичарите им е се потешко да го насочат

Прочитај повеќе

КСС: Каде е осиромашен, па уште му се прекршуваат основните човекови права

Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија – КСС се спротивставува и остро реагира на предложените мерки од страна на Комисијата

Прочитај повеќе

Пировска од Хелсиншки комитет: Со новата концепција младите луѓе ќе се описменат за човековите права

За Хелсиншкиот комитет за човекови права, новата концепција за основно образование има пристап којшто ја поттикнува меѓуетничката интеракција и овозможува

Прочитај повеќе

Шахпаска: Децата во Лозово добиваат исти услови како децата во големите градови, новата градинка ќе згрижи 32 деца, за нас сите се еднакви (ВИДЕО)

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска присуствуваше на  отворањето на новата детска градинка „Срцко“ во Општина Лозово.

Прочитај повеќе

Царовска по повод Денот на човековите права: Преку квалитетно образование за секое дете создаваме граѓани со високи општествените вредности

„Образованието е меѓу најважните човекови права. Токму затоа, новата концепција за основно образование ќе се заснова на вредности како почитување

Прочитај повеќе

Обвиненија за присилна работа – САД подготвуваат забрана за увоз на кинески памук и домати

Во Вашингтон, Министерството за царина и гранична заштита на САД подготви наредба за блокирање на увозот на производи од памук

Прочитај повеќе

Депонијата Русино ги труе Гостивар, нашите сегашни и идни генерации

Автор: Бобан Илијевски  Загадениот воздух останува еден од најгорливите проблеми во нашата држава, кој сега е засенет од страна на

Прочитај повеќе

Одлука за укинување на Законот за спречување и заштита од дискриминација

Соопштението на Хелсиншкиот комитет за човекови права ви го пренесуваме интегрално: Кога чуварите на правото ќе потфрлат, граѓаните го носат

Прочитај повеќе