КСС бара надлежните да го санкционираат вулгарниот однос на Џафери кон вработените

Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија има морална и етичка обврска да реагира на крајно вулгарниот однос на Претседателот на

Прочитај повеќе

Ковачевски: СОНК треба да биде искрен пред членовите, заедничко решение може да се најде

Заедничко решение може и ќе се најде, потенцираше премиерот Ковачевски во одговор на новинарско прашање, но СОНК треба да биде

Прочитај повеќе

Милиони работници во Индија започнаа штрајк против политиките на Владата

Милиони работници денеска започнаа дводневен штрајк ширум Индија за да го изразат својот гнев поради економските политики на владата и

Прочитај повеќе

Движењето за социјална правда „Обединети Работници“ се приклучува на протестот на КСС

Изминатиов период сме сведоци на брутално кршење на основните работнички права, а особено во делот на минималната плата, нешто што

Прочитај повеќе

За 4 години СДСМ создал 24,000 работни места во приватниот и 30.000 во јавниот сектор, вели Мицкоски

Во вчерашната емисија на Алфа Телевизија претседателот на ВМРО- ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека СДСМ го зголемила бројот на вработувања

Прочитај повеќе

САДУ: Бараме усогласување на бодовите со минималната плата, во спротивно подготвени сме да го радикализираме нашето делување

Синдикатот на администрација и државната управа на Македонија (САДУ) на 03.03.2022 испрати барање за итен состанок до Претседателот на Владата,

Прочитај повеќе

(Инфографик + ВИДЕО) Најниската плата во јавниот сектор е за над 4,000 денари помала од минималната плата од 18,000 денари

Минималната плата расте, а платите во јавниот сектор остануваат исти. Ова на денешната Конференција на тема „Ефектите од покачувањето на

Прочитај повеќе

„Продуктивноста е опадната, а власта не презема ништо околу тоа“

Власта им го поскапи на граѓаните животот од секој аспект, зголемена е цената на електрична енергија, поскапо парно, трошоците секојдневно

Прочитај повеќе

Ковачевски: Опозицијата блокира закони за зголемување на платите во јавниот сектор, ние нема да се откажеме

„Во јавниот сектор 17.000 вработени ќе добијат зголемување на минималната плата на ново ниво од  18.000 денари, а веќе во

Прочитај повеќе

Неделков: Порамнувањето на платите не е проблем само во образованието, туку во целиот јавен сектор + (ВИДЕО)

Убеден сум дека Министерството за образование на чело со Министерот, па и Премиерот ќе бидат мудри во оваа ситуација. Ова

Прочитај повеќе