- Advertisement -

archiveјавен

ИнтервјуаНовостиСветот на работникот

Чкламовска: Работата од далечина за многумина работници нема да биде прифатлива поради нашиот менталитет

Ексклузивно интервју на порталот Работник со Билјана Чкламовска, раководител на правен сектор, човечки ресурси и Compliance Manager во австрската компанија...
МакедонијаНовостиПравдаСветот на работникотСиндикат

КСС бара 100% исплата на плата на сите работници поради заболување или изолација со САРС-КоВ-2

Конфедерација на слободни синдикати на Македонија (КСС) е загрижена за здравствената состојба на работниците во Македонија и негрижата на надлежните...
ЕкономијаМакедонијаНовости

Јавниот сектор потребно е да ги подмири долговите кон приватниот сектор, за да тој ја одржи ликвидноста

Во документот изработен од Стопанската комора на Македонија - „Македонската економија во тековниот период и во постковид 19 периодот“, од...
МакедонијаНовостиПравдаСветот на работникотСиндикат

Гласен Текстилец: Бараме ист третман на вработените во приватниот сектор со тие од јавниот

Здружението "Гласен Текстилец" реагираше на обвинувањата на Сојузот на синдикати на Македонија дека поради Здружението вработените во јавниот сектор кои...
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Работниците кои побарале пролонгирање на стажот, ќе се пензионираат до 31 декември 2021 година

Планот е границата за пензионирање да се намали. Законите се веќе во собраниска процедура, каде што е јасно утврдено дека...
МакедонијаНовостиПравдаСветот на работникот

(ВИДЕО) Дали БЕЗЗАКОНИЕТО е причина за заминување на граѓаните од државата?

Проблемот на појавата на беззаконието од страна на одредени работодавачи без разлика дали се во приватниот или јавниот сектор секогаш...
МакедонијаСиндикат

Анализа на ССНМ: Пандемијата ја стави под знак прашалник транспарентноста на институциите

Долгите процедури и неквалитетните одговори кои ги добиваат од институциите ги одвраќаат новинарите да бараат информации формално. Најчесто одлучуваат информациите...
1 2 3 12
Page 1 of 12