„Со години наназад вработените во јавната администрација се уценувани со партиски ангажмани“

Фејсбук статус на Трудовиот сектор на Левица: Со години наназад вработените во јавната администрација и државните органи се уценувани со

Прочитај повеќе

ТВ24: Се полни јавната администрација, нови 2500 вработувања во последниве 5 години

2.500 нови вработени во јавниот сектор, отворени 55 нови институции под државна капа и над 110 милиони евра поголем трошок

Прочитај повеќе

ИНТЕРВЈУ Негриески: Да се прогласи мораториум на вработувањата во јавната администрација во рок од 4-8 години

Имајќи ја во предвид огромната економска криза и неможноста без задолжување Владата да ги исплаќа своите обврски, потребно е најпрво

Прочитај повеќе

Со ребалансот да се скратат трошоците во јавната администрација, а не капиталните инвестиции, порачува бизнисот

Предвидените 76 милиони евра во ребалансот на Буџетот наменети за граѓаните и стопанството, не се доволни, смета бизнис секторот. Според

Прочитај повеќе

Презентација на истражување за реформи во јавната администрација

Во организација на Фондацијата „Метаморфозис” денеска ќе се одржи презентација и дебата за извештајот поврзан со следење на процесот на евроинтеграции

Прочитај повеќе

Алити: Во јавната администрација нема да има мартовска плата помала од минималната

Во април во јавната администрација нема да биде исплатена минимална плата под законски загарантираната од 18 илјади денари, изјави денеска

Прочитај повеќе

Тренчевска: Ќе има социјален дијалог и за платите во јавната администрација

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска се сретна со претставници на Синдикатот на УПОЗ. На средбата се

Прочитај повеќе

Јавната администрација иако преобемна и превработена и натаму распишува огласи за нови вработувања

Јавната администрација и натаму се полни. Стартот на новата година почна со вработувања кадри, како на централно, така и на

Прочитај повеќе

Стотици активни огласи за вработување во јавната администрација

Локалните избори завршија, партиите се враќаат во нормала. Огласи за скоро 400 тини вработувања осамнаа на сајтот на агенцијата за

Прочитај повеќе

Албанија го проширува опсегот за задолжителна вакцинација и ги заострува мерките за заштита

Техничкиот комитет на експерти за справување со пандемијата со Ковид-19, одлучи вакцинацијата, освен за здравствените, просветните и универзитетски работници и

Прочитај повеќе