Лукаревска: Заложбата на Владата е ставките за ресторанските услуги да бидат 10 проценти

Директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска изјави дека заложбата на Владата е ставките за ресторанските услуги да бидат

Прочитај повеќе

До денеска е рокот за поднесување барање на компаниите за државна помош

Работодавачите до Управата за јавни приходи може уште денеска да поднесуваат барања за државна помош за зачувување на работните места.

Прочитај повеќе

Гласен Текстилец приjавил фирми кои користеле државна помош, а исплатиле помала сума од минималната плата

✊📍🔜➡️Од страна на правниот тим на Гласен Текстилец, испратени се до Управа за јавни приходи пријави за фирми кои користеле

Прочитај повеќе

Газди кои земале државна помош барале вработените да им ја вратат исплатената плата

Кривична одговорност и затворски казни за газдите кои добиле државна помош, а парите наместо кај работниците, си ги ставиле в

Прочитај повеќе

Додека народот продолжува да тоне во сиромаштија, државата ги помага најбогатите

Соопштението на Левица ви го пренесуваме интегрално: Според најновните податоци на Евростат, официјалната агенција за статистика на ЕУ, куповната моќ

Прочитај повеќе

На 22 јуни квалификационо тестирање за упис во средни училишта

Министерството за образование и наука информира дека јавните средни училишта во кои се пријавени поголем број на ученици со ист

Прочитај повеќе

Според УЈП во април плата не земале 20 977 лица вработени во приватниот сектор

Во април во однос на јануари во приватниот сектор плата не земале речиси 21 илјади вработени. Од Управата за јавни

Прочитај повеќе

Ампева: Работниците се пак оштетената страна, УЈП да реагира за исплата на плата од 8000, 9000 денари

Кристина Ампева, од здружението Гласен текстилец, вчера во Отворено студио на ТВ 24 посочи дека Управата за јавни приходи мора

Прочитај повеќе

ССМ апелира дека некои од компаниите ја злоупотребуваат финансиската помош од државата

Од Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) соопштија дека до нив биле упатени низа поплаки кои укажуваат дека некои од

Прочитај повеќе