Арсовска: Претседателот на едниот од синдикатите ги вработил сопругата и детето во ЈСП

Целото Јавно сообраќајно претпријатие е доведено во тотален колапс. Претседателот на Синдикатот при ССМ си ги вработил и сопругата и

Прочитај повеќе

Феномен од држава: Мораш да протестираш за да ги добиеш основните работнички права

Автор: Бобан Илијевски Голем срам доживеавме овие неколку дена. Жителите на Скопје останаа без јавен превоз поради негрижата од страна

Прочитај повеќе

Утре Скопјани ќе ги немаат денешните проблеми – на улиците ќе има автобуси на ЈСП

„Немој на некој да му падне на памет зошто не си излегол. Тоа е мое право, синдикатот ме повикал. Немој

Прочитај повеќе

ЈСП продолжува со нормалното функционирање, откако градот Скопје изнајде решение за вештачки предизвиканата криза во претпријатието

Повикуваме, менаџментот на претпријатието во ликот на Управниот одбор на истото веднаш да поднесе неотповиклива оставка од функцијата поради несоодветно

Прочитај повеќе

Протестот на ЈСП ќе трае додека не се исплати септемвриската плата

Скопје денеска остана без јавен превоз откако возачите на Јавното сообраќајно претпријатие – Скопје денеска се собраа со протест да

Прочитај повеќе

Синдикалците бараат да се поднесат кривични пријави против Арсовска и Стојковски

Од Сојузот на синдикати на Македонија велат дека градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска и в.д директорот на ЈСП Александар

Прочитај повеќе

Штрајкува ЈСП: Студенти не стигнаа на предавања, граѓани пропуштаат ден од работа и термини на лекар

Таблите со информации за возниот ред на автобуските станици ги најавуваат автобусите на ЈСП кои утрово останаа паркирани во автобазите.

Прочитај повеќе

Градското собрание изгласа распределба на средства за ЈСП најдоцна до петок

Вечерва заврши вонредната седница на Советот на град Скопје, околу проблемот со платите во ЈСП Скопје. Беше усвоен заклучок со

Прочитај повеќе

Скопјани утре ќе останат без градски превоз, најавува синдикатот на ЈСП

Скопје утре ќе останат без градски превоз. Синдикатите попладнево по седницата на Советот на Град Скопје револтирани дека нема договор

Прочитај повеќе

Директорот на ЈСП го обвинил пред сите за бомбата: Африм ќе видиш што ќе ти се случи

Кога се доведовме во ситуација македонскиот работник во очај, во безизлезност, не можејќи да ја прехрани својата фамилија, да се

Прочитај повеќе