- Advertisement -
ЕкономијаМакедонијаНовости

(Видео) Заев возеше чистач на улици, ама заборави да ја пушти метлата

Заев возеше чистач на улици - Работник
1.06Kviews

Премиерот Зоран Заев денеска прв го испроба македонското хидрогенско возило за чистење улици и јавни површини на компанијата „Брако“. Камерата на ТВ 21 го документираше моментот кога поранешниот вицепремиер за економски прашања Кочо Анѓушев, сега како сопственик и претседател на бордот на директори на компанијата „Брако“, му презентираше на премиерот Заев како се управува со возилото.

Првото возило за чистење, кое целосно работи на водород и воопшто не испушта јаглерод диоксид, кое ќе се произведува во „Брако“ под брендот „Грин машинс“, денеска беше промовирано во кругот на велешката фабрика во присуство на владиниот врв.

Станува збор за еколошка машина за чистење улици и јавни површини која како гориво користи водород (хидроген) што е складиран во сад под екстремно висок притисок кој заедно со кислородот од воздухот напојува горивна ќелија која генерира електрична енергија што се користи за напојување на електромоторите на возилото.