Тренчевска: Формализирањето на неформалната работа придонесува за подобри услови за работа и поголема социјална сигурност на граѓаните

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска оствари билатерална средба со  Амбасадорката на Република Германија во Северна Македонија,  Н.Е

Прочитај повеќе

Бензините поскапуваат, цената на дизелот не се менува

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати

Прочитај повеќе

БДП минатата година 720 414 милиони денари, за 7,6 отсто повисок од 2020-та

Бруто-домашниот производ во 2021 година изнесувал 720 414 милиони денари и во однос на 2020 година e номинално зголемен за

Прочитај повеќе

Раст на индустриското производство од 1,1 отсто

Индустриското производство во периодот јануари – август 2022 година бележи зголемување за 1,1 отсто во однос на истиот период лани,

Прочитај повеќе

Инфлацијата во Еврозоната достигна 10% – највисоко ниво во последните 20 години

Зголемените цени на енергијата и храната повторно ја поттикнаа инфлацијата во 19-те земји кои го користат еврото на највисоката годишна

Прочитај повеќе

Струјата поскапела 11,2 отсто, просечната цена во првото полугодие 5 761 денар за киловат час

Просечната цена на електричната енергија за домаќинствата во првото полугодие од 2022 година изнесува 5 761 денар по киловат час

Прочитај повеќе

Зошто работниците треба да се зачленуваат во синдикати?

-Само здружени во синдикат, работниците имаат право на колективно преговарање за регулирање на условите за вработување, работа, како и на

Прочитај повеќе

Кумановец со остар предмет нападнал вработена во болница: И ставил чаршаф преку главата и започнал да ја дави и удира

Полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода Ф.Ј.(38) од Куманово, затоа што со остар предмет нападнал и повредил

Прочитај повеќе

СДСМ: Ново покачување на пензиите од 6,8 отсто за сите 330.000 пензионери

Грижата за граѓаните и политиките на Владата предводена од СДСМ доведоа до рекордно зголемување на пензиите. Околу 330.000 пензионери добија

Прочитај повеќе

Гласен Текстилец ја објави програмата за „Текстилијада 6“

Фејсбук статус на Гласен Текстилец: #ТекстилИјадА6, Програма! 06.10.2022г. (четврток): 09.30 часот, отворање на ТЕКСТИЛИЈАДА 6 / TEKSTILIJADA 6 #ТекстилИјадА6 со

Прочитај повеќе