МФ: За девет месеци исплатени 500 милиони евра поврат на ДДВ во приватниот сектор

Државата за само девет месеци од оваа година извршила поврат на ДДВ кон стопанството во износ од 30,7 милијарди денари.

Прочитај повеќе

Енергетската криза претешка за „Еуроникел индустри“, печките изгасени, вработените на принуден одмор

Кавадаречки „Еуроникел индустри“, еден од најголемите индустриски капацитети во државата е првата голема жртва на енергетската криза, односно на високите

Прочитај повеќе

Собранието денеска ќе одлучува за кризната состојба

Собранието денеска треба да одлучува за продолжување на кризната состојба во енергетиката за уште шест месеци, од утре до крајот

Прочитај повеќе

ВО ШПАНИЈА СЕ ВОВЕДУВА „ДАНОК НА СОЛИДАРНОСТ“: Милиони работници би можеле да имаат корист од намалувањето на даноците

Шпанската влада договори пакет фискални мерки кои вклучуваат намалување на даноците на доход за граѓаните со ниски и средни примања,

Прочитај повеќе

Германија со нов пакет мерки за заштита на граѓаните од растечките цени на енергенсите

Германската Влада усвои нови мерки во борбата против енергетската криза, штои вклучуваат утврдување горна граница на цените на гасот и

Прочитај повеќе

ОПМ: Потрошувачите се жалат на енормниот раст на цените, да се донесат нови мерки

Од Организацијата на потрошувачи на Македонија апелираат да се носат нови мерки по нови механизми за заштита на потрошувачите поради

Прочитај повеќе

Владата не им помага на општините во енергетската криза зашто градоначалниците се од ВМРО-ДПМНЕ а сето тоа е на штета на граѓаните, смета проф. Димитров

Професорот Константин Димитров во вечерашното гостување во централниот дневник на ТВ Сител во „Тема на денот“ во однос на барањата

Прочитај повеќе

„Медиумски ден” на Институтот за комуникациски студии, од годинава се приклучува и „МИА”

Институтот за комуникациски студии (ИКС) денеска ќе го организира шестиот „Медиумски ден”. Околу 130 ученици од 13 училишта ќе ги

Прочитај повеќе

Субвенциите за земјоделците за 2023 година ќе се исплаќаат уште на почетокот на првиот квартал од годината

Во следната 2023 година исплатата на субвенциите за земјоделците ќе започне уште во текот на првиот квартал. Тоа се предвидува

Прочитај повеќе

Битиќи: Правиме напори да обезбедиме пониска цена на струјата за приватниот сектор

Сите приватни корисници и домаќинства на регуларниот пазар ќе имаат електрична енергија од Електрани на Македонија, истакна потпретседателот на СДСМ

Прочитај повеќе