- Advertisement -
UncategorisedМакедонијаНовостиПравдаСветот на работникотСиндикат

(ВИДЕО) КСС: Само Законодавниот дом е надлежен да го толкува Законот за минимална плата

КСС - Работник
159views

Претседателката на Економско – социјалниот (која е и Министерка за труд и социјална политика) Јагода Шахпаска на вчерашната седница дозволи да се зборува само за членот 4, став 1 од Законот за минимална плата, каде што се параметрите според кои се усогласува минималната плата, рече Претседателот на Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија Благоја Ралповски, потенцирајќи дека параметри се: порастот на бруто домашниот производ, порастот на минималната плата и трошоците за живот.

„Министерката Јагода Шахпаска за толкување на законот во делот на минималната плата, како што се договоривме на претходната седница кога бевме исклучени, наместо да побара толкување од Законодавниот дом којшто е единствениот орган којшто може да толкува закони, таа побарала толкување од Државниот завод за статистика“, рече Ралповски.

Целосната изјава погледнете ја во видеото:

 

Бобан Илијевски