- Advertisement -
Наука

Колку долго Боб и Даг ќе бидат во вселената пред да се вратат на Земјата?

149views

Ракетата „Фалкон 9“ на „Спејс Екс“ беше успешно лансирана од вселенскиот центар „Кенеди“, носејќи двајца американски астронаути до Меѓународната вселенска станица. Ракетата ќе стигне до Меѓународната вселенска станица за 19 часа.

Колку долго ќе престојуваат астронаутите во вселената?

Мисијата ќе трае околу 110 дена. Вселенскиот брод ѝ се приклучи на Меѓународната вселенска станица, а Боб Бенкен и Даг Харли му се приклучија на постојниот тим. Групата се состои од космонаутите Иван Вагнер и Анатолиј Иванишин и вселенскиот истражувач на НАСА, Крис Касиди.

Advertisement

Повеќе прочитајте на факултети.мк 

Advertisement
Advertisement