МагазинНовости

НАЈБОГАТАТА ЖЕНА НА СВЕТОТ ИЗГУБИ СЕДУМ МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ЗА ЕДЕН ДЕН

   Време за читање 1 минута

Нето вредноста на најбогатата жена во светот, Франсоа Бетенкур Мејерс, падна во петокот, на 9 јануари, додека акциите на француската козметичка компанија L’Oreal, која е околу една третина во сопственост на милијардерот и нејзиното семејство, го забележаа својот најлош ден од Голема рецесија.

Богатството на Бетенкур Мејерс и нејзиното семејство падна за 6,9 милијарди долари на 91,7 милијарди долари во петокот, што ја прави 70-годишната милијардерка убедливо најголемиот губитник од сите милијардери во петокот, според Форбс, кој го следи нивното богатство во реално време.

Бетенкур Мејерс, која голем дел од своето богатство го должи на уделот на нејзиното семејство во козметичкиот гигант, останува 15-та најбогата личност во светот и убедливо најбогата жена, со 26 милијарди долари повеќе од втората најбогата жена, наследничката на Волмарт, Алис Волтон.

Петок беше најлошиот ден за акциите на L’Oreal на париската берза од 27 ноември 2008 година, според податоците на FactSet.

Бетенкур Мејерс, внука на основачот на Лореал, Ежен Шулер и единствената ќерка на поранешната најбогата жена во светот, Лилијан Бетенкур, е потпретседател на управниот одбор на Лореал. L’Oreal е шестата највредна компанија во Европа по пазарна капитализација, зад фармацевтскиот гигант Novo Nordisk, познат по лековите за слабеење, прехранбениот титан Nestlé, холандскиот производител на полупроводнички чипови ASML и француските брендови LVMH и Hermés. Подружниците на L’Oreal ги вклучуваат Kiehl’s, Maybelline и Garnier.

Падот на акциите на L’Oreal од 9% од почетокот на годината ја намали пазарната капитализација на компанијата за 25 милијарди долари.