- Advertisement -
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Од корона кризата околу 15.000 лица во земјава останале без работа

Од корона кризата околу 15.000 лица - Работник
83views

Во земјава околу 15.000 работни места се изгубени за време на корона пандемијата, соопштија од министерството за економија, потпирајќи се на податоците од Агенцијата за вработување.

Министерот Крешник Бектеши не верува дека враќањето на дијаспората го зголемува бројот на невработени, ниту досега, како што рече, имал прилика да види такви анализи.

-Не сум видал такв анализи дека нашите сограѓни кои живеат надвор го зголемуваат бројот на невработени. Од пандемијата во Северна Македонија моментно има невработени околу 15.000 граѓани, истакна министерот.

Извор: ТВ21

 
 
Advertisement