- Advertisement -
МакедонијаСветот на работникот

Од понеделник трансфузиологија во Охрид продолжува со работа, нема позитивни на вирусот

485views

Понеделник  ќе започне со работа одделението за трансфузиологија во Охрид .Тестовите на медицинските лица се негативни на коронавирус.На една од вработените кај која постоело сомневање за можна изложеност на вирусот откако пациент заболен од Ковид 19  бил да подигне терапија направени и биле три дополнителни тестови и сте биле негативни.

Одделението е под клуч речиси три недели а целиот персонал беше во домашна изолација.

Advertisement

Во Струга пак направена е епидемиолошка анкета на медицинските лица од интерно,дневна амбуланта и ренген кои бил во контакт со заболени пациенти но истите немале никакви симптоми.

Директорот на струшката болница Аслани вели дека негативни биле и тестовите на трудниците од критичните региони во струшко.

Advertisement
Advertisement

Инаку од понеделник до сабота на 10 до 15 граѓани од Охрид и Струга дневно им се земаат брисеви за тестирање од корона вирусот во Центарот за јавно здравје од страна на  екипи максимално заштитени и во посебна просторија.

Извор: Сител

Advertisement