- Advertisement -
ПравдаСветот на работникот

Продолжува прекинот на железничкиот сообраќај

Продолжува прекинот на железничкиот сообраќај - Работник
211views

Прекинот на железничкиот патнички и товарен сообраќај во државава продолжи и денеска, откако од завчера машинскиот персонал ја бојкотира работата со неисполнување на работните обврски  барајќи зголемување на надоместот за квалитет на работа од 30 на 40 проценти.

Од машинскиот персонал за МИА велат дека досега заминале само два товарни воза и оти се соочуваат со притисоци да продолжат со работа. Тврдат дека во текот на вчерашниот ден од раководството им било побарано секој машиновозач и помошник машиновозач да потпише поединечна изјава дали ќе ги извршува работните обврски. Како што велат, остануваат на поставеното барање и се отворени за разговор, но по средбата што ја имаа во пресрет на штрајкот со раководството на компанијата и ресорниот министер Горан Сугарески, не добиле нова покана, пренесува АлсатМ.

Advertisement

Целосниот текст прочитајте го тука

Advertisement

Advertisement
Advertisement