Наука

Путин: Ние ја регистриравме првата вакцина против корона вирус, ја вакцинирав ќерка ми

Путин: Ние ја регистриравме првата вакцина против корона вирус, ја вакцинирав ќерка ми - Работник
300views

Рускиот претседател Владимир Путин тврди дека Русите ја регистрирале првата светска вакцина против корона. Според руската новинска агенција Тасс, Путин го најави ова на состанокот со членовите на руската влада.

„Колку што знам, првата светска вакцина против коронавирус е регистрирана утрово“, рече Путин, додавајќи дека се надева оти Русија наскоро ќе започне со масовно производство на вакцината.

Путин исто така рече дека вакцината сè уште не ги поминала сите клинички испитувања, додавајќи дека таа работи „доволно ефикасно“.

Една од ќерките на Путин беше вакцинирана

Тасс исто така објави дека една од ќерките на Путин била прва што се вакцинирала против короната. “Една од моите ќерки веќе ја прими вакцината. По вакцинацијата, таа имаше малку покачена температура, но на вториот ден имаше температура од 37 °”, рече Путин.

Пишуваат во Russia Today, според изјавите на руската влада, вакцината ќе им биде достапна на здравствените работници од септември, додека таа ќе биде достапна за граѓаните од јануари.

СЗО повика на претпазливост во врска со руската вакцина

Да потсетиме, Светската здравствена организација (СЗО) неодамна ја повика Русија да ги следи меѓународните упатства за производство на вакцини против ковид-19, откако земјата соопшти дека ќе започне со вакцинирање на населението против коронавирус во октомври.

Понекогаш индивидуалните истражувачи тврдат дека пронашле нешто, што секако е извонредна вест “, изјави за новинарите портпаролот на СЗО Кристијан Линдмаер.

„Но, постои голема разлика помеѓу изум или индикација дека вакцината работи и вакцина која помина низ сите фази“, додаде тој.

Руската вакцина не е на списокот на СЗО со шест вакцини кои достигнаа трета фаза на клинички испитувања, соопшти СЗО пред една недела.

Извор: index.hr