- Advertisement -
Занимливости

Таа е преслатка и жива: Откриваме дали чилеанската верверица е идеалена за домашно милениче

Откриваме дали чилеанската верверица е идеалена за домашно милениче - Работник
364views

Кога велиме мали животни, обично мислиме на хрчак, ферет – глодар или морско прасе, но што е со другите членови на оваа категорија? Тимот на „Apetit.rs“ откри повеќе за тоа како изгледа чилеанскиот верверица како домашно милениче. Па ајде да видиме …

Што е чилеанска верверица?

Advertisement

Чилеанската верверица, чие официјално име е дегу, е мало и живчано животинче. Таа го доби прекарот заради потеклото. Имено, потекнува од Чилеанските Анде во Јужна Америка. Што се однесува до самата „верверица“, таа е всушност погрешно именувана, дегу воопшто не е верверица, но припаѓа на глодари. Дури овој вид глодар се смета за штетник во Чиле. За разлика од другите глодари, дегу е активен во текот на денот.

Чилеанската верверица е познато дека е многу активна и игрива по природа, па таквото однесување е показател дека животното е во врвна форма. Таа е пријателски настроена спрема другите животни, па добро се придружува со чиншилите, заморчињата и зајаците, но прво треба да се запознаат оддалеку и да се навикнат на меѓусебното присуство.

Advertisement
Advertisement

Што јаде?

Пред да преминеме на навиките за јадење на degu, треба да имате на ум дека овие мали глодари исклучиво се хранат со храна наменета за тој вид. Во спротивно, последиците можат да бидат фатални за животното.

Чилеанската верверица е тревопасно животно и се храни со храна за нејзиниот вид, со сено и со свежа вода која секогаш треба да биде достапна. Тие можат да јадат овошје и зеленчук, а 1-2 пати неделно може да им се даде пченка. Бидејќи ова животно е многу склоно кон дијабетес, овошјето со многу шеќер треба да се елиминира од исхраната.

Каква е чилеанската верверица како домашно милениче?

Овој мало глодарче е живо, љбопитенп и симпатично изгледа, што го прави идеален миленик за целото семејство. Веќе споменавме дека таа добро се развива во друштво на животни, а најдобро живее со уште еден дегу од ист пол. Ако нема придружник, таа може да страда многу.

Што се однесува до „просторот за живеење“, degu бара малку поголем кафез од другите глодари, стакло или жица, затоа што ја гризе пластиката. Просторот треба да содржи тркало за трчање, јаже за играње, како и гранки. Подлогата е задолжителна, како и редовните контејнери за храна и вода.

Чилеанската верверица, исто како и чинчилата, се капе во посебен песок, па затоа е неопходно да се стави сад со песок во кафезот. Овој сад треба редовно да се просејува затоа што животното знае да го користи како тоалет.

Извор: Telegraf.rs

Advertisement