“Твитерџиите” сложни – Маск не го бива за директор

Корисниците на Twitter го дадоа својот глас во анкетата на милијардерот и сопственик на социјалната мрежа Илон Маск, кој ги праша дали треба да се повлече од функцијата извршен директор на компанијата. Кога ја објави анкетата, Маск им порача на корисниците дека ќе ја почитува нивната одлука.

Мнозинството корисници, 57,5 ​​отсто од нив, гласале Маск да се повлече од функцијата шеф на Twitter, додека 42,5 отсто од нив сметаат дека Маск треба да остане на чело на компанијата. Во истражувањето учествувале 17.502.391 твитерџии.

Маск во ноември објави дека дава „амнестија“ за суспендирани профили. Објавата дојде откако тој објави анкета на Twitter за реактивирање на профили кои „не го кршат законот или шират одвратен спам“. „За“ гласаа 72 отсто.

Маск го купи Twitter за 44 милијарди долари во април.

„Twitter потврдува дека постигнал дефинитивен купопродажен договор. Компанијата ќе биде целосно купена од субјект во сопственост на Илон Маск за 54,20 долари по акција. Трансакцијата е проценета на приближно 44 милијарди долари. По завршувањето на трансакцијата, Twitter ќе стане приватен компанија. Според постигнатиот договор, акционерите на Twitter ќе добијат 52,20 долари за секоја акција на Twitter што ја поседуваат во моментот на договорената трансакција. Куповната цена е за 38 отсто повисока од цената на акциите на Twitter на 1 април 2022 година, последниот ден со акциите се тргуваше пред Маск да објави дека купил удел од околу 9 отсто од Twitter“, соопшти тогаш компанијата.

Така Маск стана сопственик на платформата, која ја смета за „јавно дигитално место каде што ќе се разговара за витално важни содржини за човештвото“, се вели во соопштението.

Една недела по купувањето на акциите, Маск даде понуда за купување на Twitter и рече дека доколку неговата понуда не биде прифатена, „ќе ја преиспитам мојата позиција како акционер“.

„Сепак, откако инвестирав, сфатив дека компанијата во нејзината сегашна форма ниту ќе напредува, ниту ќе му служи на овој социјален императив. Twitter мора да стане приватна компанија. Има огромен потенцијал и јас ќе го ослободам“, додаде тој.

Маск отпушти илјадници вработени во Twitter

На почетокот на ноември, Маск ги сподели масовните отпуштања на Twitter со испраќање е-пошта до вработените.

„Во обид да поставиме здрав пат за Twitter, в петок ќе поминеме низ тешкиот процес на намалување на нашата глобална работна сила“, се вели во е-поштата до која дојде Reuters.

Twitter во е-пошта до вработените соопшти дека неговите канцеларии ќе бидат привремено затворени и сите пристапи ќе бидат суспендирани за да се обезбеди безбедност на секој вработен, како и системот на Twitter и корисничките податоци.

Во пораката испратена до вработените се наведува дека денес им е последен работен ден во компанијата, но дека ќе останат вработени и ќе добијат надомест до 2 февруари 2023 година. Иако не се очекува да работат во овој период, тие мора да ги почитуваат сите правила на компанијата.

Поранешните вработени ќе добијат детали за понудата за отпремнина во рок од една недела, се вели во мејлот и се додава дека секој вработен ќе биде известен дали е отпуштен или останува вработен. Многу поранешни вработени напишаа на Twitter дека добиле отказ. Многумина најавија тужби.

Маск, наводно, го отпуштил и тимот одговорен за спречување на дезинформации и истакнување и обезбедување контекст на објавите, дозволувајќи им на луѓето да го извлечат максимумот од Twitter без оглед на профилите кои ги следат.

На Twitter се огласи човек кој порано работел во тимот, а сега работи како новинар. Тој напиша дека сите негови поранешни колеги пријавуваат дека се отпуштени.

Ултиматум на Маск до работниците

Во средината на ноември, Маск немилосрдно нагласи дека вработените ги чекаат долги работни часови и интензивно темпо на работа.

Чуварите почнаа да ги исфрлаат вработените од канцеларијата таа недела, откри еден извор. Twitter, кој е без многу членови на својот комуникациски тим, не одговори на барањето за коментар. Многу инженери одговорни за поправка на грешки и спречување на прекини на услугата си заминуваат, што покренува прашања за стабилноста на платформата во услови на загуба на вработени.

Верзијата на апликацијата Twitter што ја користат вработените почна да се забавува во четвртокот вечерта, според извор запознаен со ова прашање, кој проценува дека постои ризик да се загрози функционирањето на јавната верзија на Twitter.

„Ако дојде до исклучување, нема да остане никој да ги поправи работите во многу области“, рече изворот, кој сакаше да остане анонимен поради страв од одмазда.

„Во иднина, за да го изградиме револуционерниот Twitter 2.0 и да успееме во сè поконкурентен свет, ќе мора да бидеме исклучително хардкор“, им напиша Маск на вработените во Twitter во е-пошта. Во истата е-пошта, од персоналот беше побарано да кликнат „да“ доколку сакаат да останат. Оние кои не одговориле до 17 часот по ЕТ се смета дека се откажале и дека ќе добијат отпремнина, се вели во е-поштата.

Профилите на истакнати новинари суспендирани, а потоа вратени

Во средината на декември, Twitter ги суспендираше профилите на неколку истакнати новинари кои неодамна пишуваа за неговиот нов сопственик Илон Маск, а милијардерот одговори со твит дека правилата против објавување лични информации важат за сите, вклучително и за новинарите.

Тој, исто така, го суспендираше официјалниот профил на социјалната мрежа Mastodon, која се појави како алтернатива на Twitter откако Маск ја купи.

Нивните профили беа вратени откако невидените суспензии предизвикаа остри критики од владини претставници, групи за права и новинарски организации од неколку делови на светот, при што некои велат дека платформата за микроблогирање ја загрозува слободата на медиумите.

Анкетата на Twitter, спроведена од Маск подоцна, исто така покажа дека мнозинството од испитаниците сакале веднаш да се вратат сметките.

„Луѓето се изјаснија. На профилите кои ја следеа мојата локација ќе им биде укината суспензијата“, рече Маск во твит во саботата.

ЕУ му се заканува на Маск со санкции поради Twitter

Европската Унија му се закани со санкции на сопственикот на Twitter, Илон Маск, откако на неколку новинари кои ја следеа компанијата ненадејно им беа суспендирани профилите. Потпретседателката на Европската комисија и комесарка за вредности и транспарентност Вера Јоурова тврди дека Законот за дигитални услуги бара почитување на слободата на медиумите.

Портпаролката на Twitter изјави дека забраната е поврзана со споделување податоци за локацијата. Санкциите на ЕУ против Twitter би можелo да се применат според новиот Закон за дигитални услуги, кој моментално е во парламентарна процедура, но треба да стапи на сила следната година. Според предлогот на новиот закон, Европската комисија ќе може да изрече казни во висина до 6% од глобалниот промет на компанијата.