- Advertisement -
МакедонијаПравдаСветот на работникот

Јанушев: Ќе обезбедиме плус 50 проценти на плата на сите здравствени работници како награда за трудот и пожртвуваноста во справување со корона вирусот

201views

Денеска сме во посета на Штип, на последниот ден од кампањата, што туку завршивме со трибината со здравствени работници, односно со медицинскиот персонал, ни се придружија и огромна благодарност со проф. д-р Сашко Кедев и доцент доктор Игор Николов, рече носителот на пратеничката листа во изборната единица 3, Игор Јанушев.

“Разговаравме овде со медицинскиот персонал кои се пред се проблемите со кои се соочуваат последните неколку години, но и  секако да им ја претставиме докторите и медицинскиот персонал што е она што новата влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ планира да го направи во здравството и целиот здравствен систем, која ќе биде визијата, како ќе се движи развојот и да кажам трансформацијата во здравството”, рече Јанушев. 

Advertisement

Она што можам да го видам е идентично, како буквално секаде низ државата како буквално секој еден граѓанин што се соочува кога имаме прилика да разговараме впрочем лекарите ја даваат поддршката со она што следи со обновата за здравството, посочи Јанушев. 

Она што имам да го порачам на штипјани, она што имам да го порачам на сите граѓани од Република Македонија, луѓе кренете ги главите исправете ја кичмата, буквално ставете ги насмевките на  вашите лица бидејќи доаѓаат најдобрите 4 години во историјата на државата, истакна Јанушев. 

Advertisement
Advertisement

Advertisement