ЕкономијаМакедонијаНовости

Ќе се зголеми старосната граница за пензионирање во Македонија?

   Време за читање помалку од минута

Во земјите-членки на Европската Унија веќе подолго време сериозно се шират гласини дека можно е да се зголеми старосната граница за пензионирање.

Ваквата идеја прва ја иницираше Франција, односно францускиот претседател Емануел Макрон кој рече дека планира да спроведе реформа со која Французите и Французинките ќе се пензионираат две години подоцна од сегашната старосна граница која изнесува 64, односно 62 години.

Но, ваквата негова идеја, очекувано, наиде на негодување кај жителите на Франција, кои сметаат дека сега не е вистинско време за таков потег, оти животниот стандард е веќе загрозен од светската економска криза и од пандемијата со коронавирусот.

Повеќе на Денар.мк