- Advertisement -
НовостиПравдаСветот на работникот

Ќе се раскине работниот однос, дооколку „рамковните“ не го прифатат трансферот, рече Шаќири

Ќе се раскине работниот однос - Работник
131views

Министерот за информатичко општество Јетон Шаќири за Телма рече дека со новиот закон кој беше утврден вчера на владина седница, вработените „по Рамковен договор кој седат дома и земаат плата“ ќе бидат отпуштени доколку одбијат да бидат прераспределени според трансфер-листата која ќе ја изготви неговото министерство.

Станува збор за 1.420 лица за чии плати во Буџетот за 2021 се проектирани 9,3 милиони евра.

Повеќе на Фактор.мк