archiveавтомобилска

ЕкономијаСветСветот на работникот

БМВ го намалува бројот на работници: Ќе ги прати во пензија или на доквалификација со гаранција за вработување

Германскиот произведувач на автомобили, БМВ најавил укинување на пет проценти од работните места поради падот на побарувачката на пазарот, пренесува...
ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

Одложено продолжението на производство во „Дрекслмајер”во Кавадарци поради коронавирусот

Одложено е продолжението на производство во германската фабрика „Дрекслмајер” во Кавадарци, поради коронавирусот. Претходно, најголем дел од околу 5.000 работници...
ЕкономијаМакедонија

Премиерот Спасовски и министерката Апостолска: Американската компанија „Теламон“ ги препозна одговорните и стимулативни политики на Владата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, придружуван од министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска,...
Економија

ПОРАКА ОД ЕСНАФОТ Пролонгирањето на кризата и одложувањето на почетокот на работата на кинеските фабрики – закана и за домашното производство

Епидемијата од корона вирусот која започна во провинцијата Хубеи во Кина кон крајот на декември минатата година, веќе има директни...
1 2
Page 1 of 2