archiveекономски

ЕкономијаМакедонија

Битиќи во посета на компанијата Актива и на средба со стопанствениците од Штип

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денеска ќе ја посети компанијата Актива во...
ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

Битиќи: При вработувањето треба да доминира професионалноста и квалитетот

Вицепремиерот за економски прашања, координација со економските сектори и инвестиции Фатмир Битиќи денеска го повтори својот став дека при вработувањето...
ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

Заев: Ќе има мерка преку која отпуштените работнции ќе се вратат на работните места

Секогаш сакаме да укажеме на регионите каде што има поголем процент на невработеност, каде што има дефинтивно разлики помеѓу квалификуваноста...
ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

„Finance Think“: По 14.934 денари по вработен за компании најпогодени од Ковид кризата

Институтот за економски истражувања и политики „Finance Think“ предлага враќање на мерката 14.500 денари по вработен за дејностите кои биле...
ЕкономијаМакедонија

Затворањето на економијата и ограниченото движење ја предизвикаа најголемата рецесија во македонската економија

Институтот за економски истражувања и политики „Finance Think“ во најновиот квартален „Макроекономски монитор“ оценува дека затварањето на економијата и ограниченото...
ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

Ќе има санкции за компаниите кои не ги исплатиле парите на работниците, најави Царовска

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска потврди дека ќе има санкции за компаниите коишто зеле државна помош, а истата не...
ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

Угостители, туристички работници и транспортери бараат продолжување на помошта

Заменичката на претседателот на Владата за економски прашања Мила Царовска и Владин економски тим се сретнаа со претставници од угостителската...
ЕкономијаМакедонијаСветот на работникотСиндикат

Царовска: Почитувањето на протоколите за заштита од Ковид-19 во фабриките е наш приоритет

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за економски прашања Мила Царовска, денес одржа редовна координација со претставници на Министерството за...
ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

Со економските мерки, директна финансиска помош за 730.000 корисници од 355 милиони евра

Снимено видео обраќање,Кирил Колемишевски, претседател на Комисија за економија на СДСМ Почитувани, Во ова време на големи здравствени и економски...
1 2 3 7
Page 1 of 7