Штрајкот на просветарите е легитимен, уставно загарантиран, а барањата се оправдани и согласно колективниот договор

Вработените во образованието имаат уставно загарантирано право на штрајк. Вработените во образованието имаат законски основ да бараат повисоки плати согласно

Прочитај повеќе

СДСМ се грижи за пензионерите, почнува исплата на априлските пензии со дополнителни 1.000 денари финансиска поддршка

СДСМ во континуитет презема мерки со кои ја покажува грижата за пензионерите. Започнува исплатата на априлските пензии за околу 330.000

Прочитај повеќе

ВИДЕО| Левица: СДСМ и ДУИ гласаа против обезбедување на стечајците

Со 34 гласа ЗА, 42 ПРОТИВ и 1 воздржан, предлог – законот на Левица за материјално обезбедување на стечајците по

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски и Николовски преку ЈО вршат притисок врз оризарите кои протестираа во Кочани

Спасовски и Николовски преку ЈО вршат притисок врз оризарите кои протестираа во Кочани. ЈО во Кочани отвори постапка против оризарите

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на СДСМ не дава заслужени плати на просветари, а троши милиони на криминал, цвеќиња и кафиња

СДСМ се лицемерни. Едно говореа пред неколку години, друго прават сега. Тогаш велеа дека е загарантирано со Устав правото на

Прочитај повеќе

Со изјавите Мицкоски креира политичка агенда на штрајкот на СОНК

Соопштение за јавност – реакција на изнесени ставови на Христијан Мицкоски Срамно е однесувањето на Христијан Мицкоски и со неговите

Прочитај повеќе

СДСМ бара наставниците да се водат од интересите на децата

Јасна е потребата од достоинствено вреднување на трудот на наставниците, но во интерес на учениците, особено сега дури и во

Прочитај повеќе

Левица: СДСM и ДУИ гласаа против поголема работна сигурност

Со изменувањето на Законот за работни односи, предлог-законот на Левица се однесува на таргетирање на мотивацијата и ефикасноста на работниците,

Прочитај повеќе

СДСМ: Расипништвото на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје на грбот на вработените, во ЈП Лајка со месеци немаат земено плата

Во изминатите месеци секојдневно сведочиме на расипништво, неодговорност и лошо управување на градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ со јавните претпријатија. Додека градоначалничката

Прочитај повеќе

СДСМ: Обезбедивме раст на пензиите, ВМРО-ДПМНЕ парите на граѓаните ги троши за партиски вработувања

СДСМ континуирано се грижи за пензионерите и во време на криза обезбедува рекордно зголемување на пензиите, како и дополнителна помош

Прочитај повеќе