(ВИДЕО) Дали политичките мотиви се причина за пресметка со синдикалните лидери?

Во интервјуто за порталот Работник, проф. д-р Лазар Јовевски се осврна и на пресметката на властите со синдикатите во Македонија,

Прочитај повеќе

„Доста е“, „Лопови“, „Наместо светлина ни донесовте темнина“, дел од пораките на протестот на синдикалните организации пред Регулаторна

Конфедерацијата на синдикални организации (КСОМ) попладнево околу 18 часот го започна најавениот протест против поскапувањето на струјата.  Демонстрантите пред просториите

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Синдикалните претставници ќе бидат вклучени во жалба од втор степен

ГО ВРАЌАМЕ ДОСТОИНСТВОТО НА СЛУЖБЕНИЦИТЕ И СЈАЈОТ НА ИНСТИТУЦИИТЕ ВКЛУЧУВАЊЕ НА СИНДИКАЛНИ ПРЕСТАВНИЦИ ВО ПОСТАПКА ПО ЖАЛБА ВО ВТОР СТЕПЕН

Прочитај повеќе

Владата и синдикатите со предлози за зачувување на работните места и финансиска поддршка на работниците

Во Владата на Република Северна Македонија денеска се одржа состанок со кој претседаваше премиерот, Оливер Спасовски и на кој заедно

Прочитај повеќе

Платите на универзитетите ќе се зголемуваат со посебен закон

‌Заради објективно и навремено информирање на јавноста, ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, проф. д-р Никола Јанкуловски,

Прочитај повеќе

Синдикат на клинички центар: Ректорот погрешно ја толкува одредбата од законот за формирање на синдикат

Реакцијата на синдикатот на клинички центар за изјавата на Ректорот на УКИМ ви ја пренесуваме интегрално: За Синдикатот на Клинички

Прочитај повеќе

„Стоп за извршителите“ пред уште една победа во Собранието

Пратениците ќе одлучуваат за застарување на долговите и отпис на каматите. Овие предлог законски измени влегоа во собраниска процедура. Невладините

Прочитај повеќе

СОНК влегува во штрајк на солидарност во културата

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура – СОНК влегува во солидарен штрајк во културата, приклучувајќи му се на Синдикатот

Прочитај повеќе

Во Македонија од 7 до 10 % од работниците се модерни робови

Бобан Илијевски Социолшката наука и логиката нас, но и сегашните деца – среднишкоци не учат за тоа дека унапредувањето и

Прочитај повеќе

Стоп за извршители: Ако застаруваат кривичните дела, треба да застаруваат и долговите

Ова е втор вторничен протест со поплаки на разочараните, дискриминираните и злоупотребените граѓани од страна на извршителите, пред Министерството за

Прочитај повеќе