За седум дена инспекциските служби извршија 4.635 контроли, да се почитуваат протоколите

Вкупно 4.635 контроли и надзори извршиле шесте инспекциски служби во периодот од 30 ноември до 6 декември годинава. Инспекторите од Државниот

Прочитај повеќе

Минатата недела спроведени 4.822 инспекциски контроли, затворени четири кафетерии и издадени 13.676 решенија за изолација

Од 9 до 15 ноември шесте инспекциски служби во земјава спровеле вкупно 4.822 контроли. За непочитување на заштитните протоколи се

Прочитај повеќе

Спасовски: Инспекторите да утврдат зошто трговците ги зголемиле цените на производите

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски изјави дека е даден налог до инспекциските служби да проверат дали, каде и зошто има поскапувања на

Прочитај повеќе

Кривични пријави за вкупно 22 угостители во туристичките места, не ги почитувале протоколите и примале гости

Раководителката на Инспекциски надзор, Мери Проја Продановска, денес во Охрид ги соопшти наодите на инспекциските служби при зајакнатите контроли на

Прочитај повеќе

Компаниите и инспекциите заедно во борба против сивата економија

Компаниите и инспекциските служби заедно ќе се борат против сивата економија. Сојузот на стопански комори и државниот инспекторат за труд

Прочитај повеќе

Хонгконг: Од мирен протест до ескалација во насилство

После десетнеделниот протест во Хонкконг дошло до тоа милиони да маршираат по улиците каде избиле се посилни пресметки помеѓу радикалните

Прочитај повеќе

Панев: Итната медицинска помош служи за спасување на животи, а не за остварување на профит

Целата постапка што се работи веќе една година, за јавно – приватно партнерство во службите за итна медицинска помош и

Прочитај повеќе

Колективните договори- клуч за успешен систем на Безбедност и здравје при работа

Колективни договори – клуч за успешен систем на Безбедност и здравје при работа, беше темата на денешната работилница која се

Прочитај повеќе