Машиновозачите продолжија да возат – ќе се исплати втортиот дел од платата

Синдикатот информираше дека е донесена одлука која е проследена до раководството на железничкото претпријатие, а според која, доколку до 25-ти

Прочитај повеќе

На 8 септември привремен прекин на сообраќајот од паркингот на Ресорт Маврово до Леуново поради трката Halk Velo Green

На 8 септември во Маврово ќе се одржи втора по ред хронометар велосипедска трка Halk Velo Green чиј организатор е

Прочитај повеќе

Санкционирани 346 возачи во Скопје, 150 за пречекорена брзина, 28 мотоциклисти

На територија на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се 346 санкции, меѓу кои за возење без возачка

Прочитај повеќе

Не стивнуваат препукувањата околу лидерската позиција во Синдикатот за сообраќај и врски

Во Синдикатот на работниците во сообраќај и врски (СРСВМ) не стивнуваат препукувањата околу лидерската позиција. Во реакција до јавноста, Методија

Прочитај повеќе

Продолжува прекинот на железничкиот сообраќај

Прекинот на железничкиот патнички и товарен сообраќај во државава продолжи и денеска, откако од завчера машинскиот персонал ја бојкотира работата

Прочитај повеќе

Министерството за транспорт не ги плаќало целосно субвенциите за железнички превоз на патници

И со промената на власта, Министерството за транспорт и врски, предводено од министерот Горан Сугаревски, не ги исплаќало целосо субвенциите

Прочитај повеќе

Австралија: Железничките работници најавуваат штрајк – ќе се блокира железничкиот сообраќај

Патниците во Мелбурн, Австралија би можеле да се соочат со блокада на железничкиот сообраќај, поради заканата од штрајк на работниците

Прочитај повеќе

Колку е безбеден железничкиот и авионскиот сообраќај во Македонија?

Безбедноста во авионскиот, но и патниот и железничкиот сообраќај утре ќе бидат тема на собраниската Комисија за транспорт и врски.

Прочитај повеќе

Република Српска: Штрајкот во Железница не е на добар пат

Министерот за сообраќај и врски на Република Српска, Неџо Трниниќ смета дека предупредувачкиот штрајк кој беше организиран при крајот на

Прочитај повеќе