МЗ: Од јануари ќе се исплаќа месечен надомест за специјализантите кои започнаа со специјализација во септември годинава

Од јануари 2022 година ќе почне да им се исплаќа месечниот надомест на приватните специјализанти кои започнаа со специјализација од

Прочитај повеќе

АСМЛ: Доколку некој наш колега биде вознемирен од толпата што протестира, ќе излеземе и ние на улица

Фејсбук статус на Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари: Најостро го осудуваме говорот на омраза кон докторите и сите здравствени

Прочитај повеќе

Околу 250 приватни специјализанти ќе се вработат во јавните здравствени установи(КРГ)

Министерот Филипче вели дека се обезбедени средства за решавање на работниот статус на младите лекари Вработување на приватни специјализанти во

Прочитај повеќе

Експлоатација на доктори: Вработена на договор на дело, за плата од 17,000 денари

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари на својот фејсбук профил објави потврда од Клиничката болница во Штип, во која таа

Прочитај повеќе

Младите доктори-специјализанти со писмо до Заев и Филипче

Групата на приватни специјализанти при Медицинскиот факултет објавуваат јавно писмо до премиерот Зоран Заев и министерот Венко Филипче. Тие бараат

Прочитај повеќе

Лазаров: Немате ингеренции да им давате „наредби“ на приватните специјализанти!

Доктор Ненад Лазаров на фејсбук реагираше во однос на известувањето со кое Министерството за задравство  бара од приватните специјализанти да

Прочитај повеќе

Предлог до Владата: Медицинска сестра во секое училиште

Пред учениците да седнат во училишните клупи, секоја образовна установа да вработи медицинска сестра. Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари

Прочитај повеќе

10 проценти од вкупно заболените се медицински персонал, лекарите оставени сами да се борат

Најмалку 52 здравствени работници во Македонија, или над 10 отсто од вкупниот број, се инфицирани со Ковид 19, покажуваат податоците

Прочитај повеќе

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари упати предизборна декларација до политичките партии

Зајакнати критериуми за упис на факултет и медицина да студираат оние кои се најупорни и најталентирани со добро познавање на

Прочитај повеќе

ПРОТЕСТ на приватните специјализанти: Писмен договор за плата, А НЕ УСНО ВЕТУВАЊЕ

Приватните специјализанти запишани на конкурсот 2019 протестираа пред Министерство за здравство. Бараат да бидат платени за тоа што го работат

Прочитај повеќе