Визијата на Маск за иднината вклучува вонземјани, длабоки тунели и ракетен транспорт

Во понеделникот, сопственикот на Твитер им се обрати на деловните лидери во Бали преку видео-врска на маргините на самитот на Г-20, со само лицето и рацете видливи на инаку црниот екран.

Изгубивме струја три минути пред овој повик. Затоа сум целосно во мрак, му рекол на индонезискиот тајкун – модераторот Аниндја Бакрие.

Маск беше прашан зошто не отпатува на тропскиот индонезиски остров, а новиот шеф на Твитер се пошегува дека неговиот обем на работа е доста зголемен неодамна откако го презеде гигантот од социјалните мрежи.

Тој не кажа многу за неговата контроверзна аквизиција, која вклучуваше отпуштање на илјадници вработени и воведување такса за верификација.

Тој поддржа повеќе видеа на Твитер и напори за монетизација на содржините за создавачите.

Наместо тоа, разговорот се сврте кон тунели ископани длабоко под земја за борба против метежот, патување со ракети околу светот за помалку од еден час и откривање на вонземски живот во вселената.

„Можеме да најдеме вонземски цивилизации или да откриеме цивилизации кои постоеле пред милиони години“, рече тој.

– Мислам дека би било неверојатно интересно да се оди таму и да се истражува галаксијата, вели маск.

Извршниот директор на Tesla, производителот на електрични автомобили, потоа зборуваше за предностите на тунелите во однос на летечките автомобили во борбата против сообраќајниот метеж.

Електричните возила и тунелите се апсолутно одговор на најлошиот можен метеж во кој било град бидејќи можете да одите длабоко колку што сакате додека не се расчисти метежот, рече тој.

Освен неговиот поглед на иднината на Индонезија како земја во развој, разговорот најмногу се фокусираше на неговиот чуден и смел поглед на иднината на Земјата.

Џакарта го повика Маск да ја користи Индонезија како место за лансирање на неговата ракета SpaceX, наведувајќи ги предностите на екваторијалната локација.

Но, Маск изјави дека сака да види ракетни платформи ширум светот, кои ќе им овозможат на луѓето да патуваат на другиот крај на светот со брзина 20 пати поголема од брзината на звукот.

Мислам дека навистина би го отворил светот ако можете да патувате каде било во светот за помалку од еден час, рече тој.

Но, и покрај сите негови смели соништа за иднината, претприемачот кој се занимава со електрична енергија, вселенски откритија и социјалните мрежи не можеше да го сокрие фактот дека се забавува со фактот дека дури и тој е подложен на енергетските каприци на планетите.

Само што го гледам ова видео, колку е бизарно: Седам овде во темница опкружен со свеќи. Тоа е најсмешното нешто, изјави Маск.