- Advertisement -
МакедонијаПравдаСветот на работникот

Вработена во конфекција во Вевчани со симптоми на корона одела на работа

280views

Прв кластер на заболени од корона вирус во Вевчани. Пет работнички вработени во текстилна фабрика се позитивни асимптоматски и ставени во изолација. Тие се заразиле од колешка која одела на работа и криела и покрај тоа што имала симптоми и заразен член од семејството а во опасност се и останатите 35 вработени.

Градоначалникот на Вевчани Јанкоски вели дека кластерот се следи но ситуацијата е алармантна бидејќи фабриката сеуште е отворена и покрај тоа што менаџерот бил известен .

Advertisement

Епидемиолозите апелираат на почитување на мерките со оглед а тоа дека дури 80 проценти од инфицираните се асимптоматски или со благи симптоми.

Извор: Сител

Advertisement
Advertisement

Advertisement