- Advertisement -
ПравдаСветот на работникот

ДВ: Над 17 проценти од инфицираните се здравствени работници

192views
И македонскиот медицински персонал е посебно погоден од коронавирусот, тренд што е забележлив ширум светот.

Според податоците на македонскиот Институтот за јавно здравје од досега потврдените 1117 случаи на Ковид-19 во земјата, 194 се здравствени работници. Тоа се повеќе од 17 проценти од вкупната бројка на заболени од Ковид-19.

Македонските здравствени работници како и нивните колеги во останатиот дел од светот се на првата линија на фронтот во борбата против коронавирусот.

Advertisement

Светската здравствена организација пред една недела соопшти дека преку 22 илјади здравствени работници се заразени од коронавирусот во 52 земји од светот.

Извор: Дојче Веле 

Advertisement

Advertisement