- Advertisement -
ЕкономијаМакедонијаНовости

Деспотовски: Секоја мерка која помага во конкурентноста на фирмите е добродојдена

Нова американска инвестиција Работник
82views

Мерките произлегуваат од дијалози, посебно оние кои се однесуваат за странските инвестиции во државата. Новата мерка за укинување на царинските давачки и импути  таргетира увоз за 50 милиони вредносни суровени, вели директор на ТИРЗ, Јован Деспотовски во емисијата Топ Тема на Телма.

-Секоја мерка која помага во конкурентноста на фирмите е добродојдена за државата и оваа мерка е направена меѓу другото од прецизна математика. Односно колку теоретски државата губи и колку добива. Веќе е дојдено време да размислуваме за развој, вели Деспотовски.

Advertisement

Извор: Локално

Advertisement
Advertisement