- Advertisement -
ПравдаСветот на работникот

Заболена докторка од болницата во Кочани

153views

Интернист од кочанската болница е првиот случај на здравствен работник заразен со Ковид 19 во оваа здравствена институција. Се заразила во контакт со пациент позитивен на вирусот. На препорака на епидемилозите во изолација одат и нејзина колешка од интерно, хирург и анестезиолог со кои имала контакт минатите денови.

Одлука на епидемиолозите е да не се тестираат сите вработени како во случајот со детското одделение откако имаа контакт со четримесечно бебе позитивно на вирусот.

Advertisement

Повеќе прочитајте на 24вести.мк

Advertisement
Advertisement