- Advertisement -
ЕкономијаМакедонијаНовости

Зафировски: Следува тешка 2021: економскиот удар следи, бизнисот мора да го искористи потенцијалот

Зафировски: Следува тешка - Работник
156views

За да видиме кој беше точниот ефект од кризата ќе мора да почекаме до мај и да видиме дали „плачењето“ е реално или не. Годината беше многу интересна, тешка економски, психички, здравствено.

Но како и секоја криза од претходно така и оваа имаше потенцијал за раст. Да бидеме реални, има фирми и индивидуалци што заработија многу пари во кризата. Во однос на малопродажбата јас се согласувам дека во услужната дејност, туризам и угостителство има пад, но апсолутно има сегменти кои што забележаа доста добри перформанси во период на криза. Еден од тие сектори е малопродажбата. Малопродажбата има многу мал ппад споредено со други сегменти. На крајот од денот, секогаш викаме дека нема да се вика криза ако сите заработуваме пари, изјави во Утрински брифинг Сергеј Зафировски, генерален менаџер на Инсајдер ИД и додаде дека нулата во профитот за време на ваква криза е многу подобар резултат од тоа што би можело да биде негативно.

Повеќе на Слободен Печат