- Advertisement -
ПравдаСветот на работникот

ЗПЛ: Матичните лекари не треба да бидат изоставени, да ни се исплатат заостанатите капитации

Лазаров - Работник
162views

Здружението на приватни лекари ја поздравува одлуката на Владата со 20 проценти на плата за два месеци да ги награди здравствените работници вклучени во борбата со Ковид-19, но и реагира бидејќи се изоставени матичните лекари.

Advertisement

Претседателката на Здружението, Лилија Чолакова Дервишова на прес-конференција рече дека не бара награда, туку Владата да го исполни ветувањето за редовна исплата на капитацијата на матичните лекари, што сега им доцни 67 дена, последната исплатена им била за месец февруари, а во јавното здравство е исплатена и за април.

Повеќе прочитајте на Либертас.мк

Advertisement
Advertisement