НовостиСветот на работникот

КАКО ДА ОСТАВИТЕ РАБОТА СО ШЕСТОЦИФРЕНА ПЛАТА – откриваат поранешни вработени во технолошки компании

   Време за читање 5 минути

Тројца луѓе со висока заработка кои се откажале од високо платените работни места за да го спасат своето ментално здравје, го споделуваат своето искуство. Секој од нив ги започна своите кариери со желба да се засили во својата индустрија, но рекоа дека брзо биле разочарани од високиот притисок, исцрпувачките работни денови и тешките повратни информации.

Кога нивното ментално здравје опаднало, почувствувале дека немаат друг избор освен да се откажат.

Џин Канг на почетокот се радувала на „културата на гужва“ на нејзината компанија

Триесет и едногодишната Џин Канг првично ги сакала поволностите и шестцифрените плати кои доаѓале со нејзините различни работни места во Big Tech.

„Бев разгалена со технички поволности во секоја улога – одлична плата, бесплатна храна, работа на далечина, членства во теретана, масажи и многу повеќе“, рече Канг.

И покрај неверојатните поволности, Канг рече дека чувствувала огромен притисок да испорача многу повеќе и да ги надмине конкурентите – доблест на „културата на гужва“ која доминираше на нејзиното работно место. Канг рече дека се борела со сознанието дека го дала својот живот на работни места кои на крајот само им донеле повеќе пари на големите компании.

Откако масовното отпуштање во 2023 година ја принуди да ја признае кревкоста на нејзината работа, Канг виде можност засекогаш да ја напушти „Big Tech“. Таа рече дека жонглирала со неколку странични работи и конечно искористила шанса за себе оставајќи ја платата од 300.000 долар, и за да стане креатор на содржина со полно работно време и тренер за кариера.

„Мојот најголем страв беше неуспехот, но знаев дека ќе зажалам што не се обложив на себе и секогаш можев да добијам друга работа откако ќе го пробам ова“, рече Канг.

Таа рече дека нејзината вознемиреност и „неделни стравови“ исчезнале кога самата станала нејзин шеф. Таа рече дека работата на флексибилна далечинска работа е ослободувачка.

Сега избирам кои проекти ме прават среќна и не ставам преголем притисок врз себе да успеам“. Сега работам од 30 до 40 часа и некои викенди, но не затоа што морам – сакам“.

Ерик Ју страдаше од напади на паника на работа 6 месеци

Ерик Ју (28) рече дека првите две години ги поминал работејќи на Фејсбук како неодамнешен дипломец со ѕвездести очи, возбуден да продолжи кариера во технологијата. Но, како што избледе првиот впечаток, тој рече дека анксиозноста презела.

Долгите денови на интензивно кодирање се претворија во долги ноќи на грижа за тоа што треба да се направи. Тој рече дека доцни за да ги заврши задачите, но сепак се соочи со остри критики од инженерите. Тој рече дека почнал да доживува напади на паника кои траеле шест исцрпувачки месеци.

Мораше да оди на одмор за ментално здравје

Поранешен вработен во McKinsey, кој побара да остане анонимен поради загриженоста за приватноста, рече дека знаел дека неговата улога како соработник ќе биде тешка. Сепак, тој рече дека е подготвен да вложи напори за да ги изостри своите аналитички вештини. Сепак, тој не очекуваше неговата работа да биде сеопфатна.

Тој рече дека работел 16-часовни смени на работа со исклучително високи очекувања, но немал менторство и дека морал да се справува со лоши колеги.

„Не го напуштав бирото, заборавив да јадам и изгубив многу килограми“, рекол тој. „Едвај се сетив да одам во тоалет. Се сетив да станам само кога го забележав моето куче како тажно ме гледа“.

Тој рече дека достигнал точка на кршење по една година.

„Буквално ме доведе до работ. Едноставно не можев повеќе да издржам. Плачев повеќе и земав повеќе лекови против анксиозност отколку што ми беа потребни пред да се приклучам на компанијата“, рече тој.

И покрај неговата плата од 200.000 долари, тој одлучил да земе три месеци одмор поради ментално здравје.

Тој рече дека отсуството од работа само ја потврди сериозноста на неговата состојба кога му беше тешко да се грижи за себе или дури и да го напушти својот дом. Тој одлучи да ја напушти компанијата за да се фокусира на своето ментално здравје.

Една година откако се откажа, тој рече дека неговото ментално здравје се подобрило и дека е подготвен повторно да влезе во работната сила.

„Кога барам нова работа, барам компании кои се грижат за своите вработени, ја ценат инклузивноста и ги третираат сите со почит.

Извор: Business Insider