- Advertisement -
ПравдаСветот на работникот

Кина: Работниците треба да се враќаат на работа, за да продолжи индустриското производство

Кина: Работниците треба да се враќаат - Работник
334views

Специјалната група на кинеската Влада за коронавирусот вчера соопштила дека на вработените во најважните индустриски гранки потребно е да им пружи помош за да се вратат на работа што е можно побрзо, за да продолжи производството на основните животниски производи и санитетски материјали, објави државната телевизија ЦЦТВ.

Коронавирусто е причина поради прекинување на производството, а специјалната група наведе дека работниците треба да се вратат на своите работни места во серии, а не одеднаш за да се намали ризикот од инфекции.

Специјалната група, исто така, на железниците, авиокомпаниите и остатокот од јавниот превоз им нареди да го координираат својот пристап и да го минимизираат ризикот од пренесување на болеста, пренесоа британските медиуми.