МагазинНовости

ЛУБЕНИЦА 5.000 ЕВРА, ПОЛА КИЛО РИБА 3.500 ЕВРА, ГРСТ ЗАЧИНИ 9.000 ЕВРА: Листа на најскапата храна на светот

   Време за читање 3 минути

Во светот има многу храна која е толку скапа што многу луѓе не можат да си ја дозволат.

Овие намирници не се наменети за секојдневни оброци и најчесто богатите ги консумираат во помали количини, пренесува Klix.ba.

Шафран

Шафранот е најскапиот зачин на светот, а цената за половина килограм достигнува околу 8.700 евра. Цената е делумно оправдана ако се земе предвид дека за половина килограм шафран се потребни 75.000 цветови.

Цветот на шафран цвета само една недела годишно и собирањето на овој зачин е многу профитабилна, но напорна работа.

Риба фугу

Една порција риба фугу во Јапонија чини околу 410 евра. Оваа риба не е загрозена или тешко се фаќа, но тајната на високата цена лежи во подготовката.

Рибите фугу содржат смртоносен отров и само најголемите стручњаци можат да ги подготват да се јадат. Готвачите мора прво да поминат тригодишно образование за да можат да работат со риба фугу, а сето тоа се одразува на цената.

Бели тартуфи

Црните тартуфи се познати како „црни дијаманти“, но белите тартуфи се уште поскапи.

Ги има во природата, особено во Италија, а може да се најдат и во соседна Хрватска, особено во Истра.

За да се најде оваа вредна храна се користат дресирани кучиња и свињи, а процесот на тренирање е доста напорен. За половина килограм свежи бели тартуфи потребно е да се издвојат околу 8.700 евра.

Денсуке лубеница

Тешко е да се поверува дека една лубеница може да достигне цена од околу 5.000 евра, но токму такви лубеници се продаваат во Јапонија.

Со оглед на тоа што е лубеница која бара многу простор и повеќемесечна грижа, во Јапонија се продава на специјализирани аукции и се консумира само за посебни пригоди како што се свадби.

Говедско месо од Коби

Друг скап деликатес што доаѓа од Јапонија е говедското месо Коби. Станува збор за парче црно говедско месо со маснотии кое доаѓа од провинцијата Хјого.

Митови за тоа како животните се масираат и се хранат со пиво за да се добие говедско месо Коби не се точни, но процесот на одгледување и производство е навистина многу ригорозен. Токму поради ова еден добиток може да достигне цена од 333.200 евра.

Сина опашка туна

Оваа популарна риба на јапонските пазари достигнува цена од над 3.500 евра за половина килограм, а на почетокот на 2020 година туна тешка 270 килограми беше продадена за рекордни милион и пол евра.

Цените на туната во иднина само ќе се зголемуваат, бидејќи тоа е риба која речиси исчезна од океанот поради прекумерниот риболов.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *