- Advertisement -
НовостиПравдаСветот на работникот

Мицотакис бара итно расчистување на случајот во кој е убиен новинар

Мицотакис бара итно расчистување - Работник
234views

Грчкиот премиер Мицотакис побара брзо расчистување на убиството на познатиот грчки новинар Џорџ Караиваз кој беше ликвидиран во близина на неговиот дом во Атина.

Истрагата засега покажа само дека ликвидацијата била добро осмислена и испланирана, а жртвата најверојатно била следена подолго време. 

Двајцата маскирани напаѓачи на моторцикл синоќа го застрелале новинарот додека се враќал дома од телевизијата „Стар“ каде работел.

Караиваз бил познат по своето истражувачко известување за криминалот.

ЕУ исто така го осуди убиството на грчкиот новинар.