- Advertisement -
Наука

Најголемиот вулкан во светот едвај се гледа над морската површина

564views

Два мали острови што ѕиркаат над брановите во северниот дел од Тихиот Океан се само врвови на најголемиот вулкан во светот, покажува ново истражување.

Пухахону, што на хавајски значи „желка која испловува за воздух“, се наоѓа на 1.100 километри северозападно од Хонолулу. Тоа е таканаречен штитест вулкан кој се издигнува на околу 4.500 метри од дното на океанот, а има само еден извор на лава.

Advertisement

Повеќе прочитајте на факултети.мк 

Advertisement
Advertisement