ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Не е лесно да поправаш коли, ама ќарот е голем – еве колку заработуваат македонските автомеханичари

   Време за читање помалку од минута

Автомеханичарите во Македонија се една од најплатените професии, кога станува збор за класичните занаети. Во 2023 година, како што дознаваме, просечната нето плата на автомеханичарите изнесувала скоро 50.000 денари, што е за околу 14.000 денари повеќе од просечната плата во земјава.

За разлика од Србија, каде што автомеханичарите имаат плата од околу 180.000 динари (90.000 денари), во Македонија нема официјални податоци за тоа колку автомеханичарите заработуваат од оваа професија за време на слободното време, односно во сопствените гаражи. Но, според некои проценки, тоа може да биде и до 40.000 денари дополнително на месечно ниво.

Повеќе на Денар

Фото: Freepik

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *